Mobil SEO

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’dan nasıl para kazanılır isimli bu makalemizde sizlere iyi birer youtuber olmak ve para kazanmak konularında yapmanız gereken temel anlatımları gerçekleştireceğiz.

Geçen sene çekmiş olduğunuz videolar komik mi ? Kedi videolarından meydana gelen bir koleksiyona mı sahipsiniz ? Ya da belli bir konuda uzmanlığınız var ve bu konu ile ilgili video mu çekiyorsunuz ? Bu videoları paraya dönüştürmenin yolu youtube’ dan geçiyor ve bu konuda çekim görüntünüzün hiçbir önemi yoktur.

Youtube’ u bir ineğe benzetirsek, youtube sağılmayı bekleyen bir inektir. Youtube üzerinden ciddi para kazanan youtuberlar mevcuttur. Ancak iyi para kazanmak için zaman, sıkı ve kararlı çalışmak gerekir.

Youtube Hesabınızı Nasıl Paraya Çevirirsiniz?

Paylaştığınız videolardan para kazanmak istiyorsanız öncelikle hesabınızı monitize etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ‘’Youtube Ortağı’’ olmalısınız. Youtube ortaklığı, Google’ ın videolarınıza reklam yerleştirebilmesi için izninizin olmasıdır.

YouTube’dan nasıl para kazanılır?

Youtube üzerinden para kazanmayı aktifleştirmek için ilk adım olarak bir youtube hesabına sahip olmanız gerekir. www.youtube.com/account_monetization adresinden “Hesabımı Etkinleştir” seçeneğine tıklayın. Devam etmek için Google’nin kullanım şartlarını onaylayın. Kullanım şartlarının her birini dikkatlice okuyun yoksa ilerleyen zamanlarda yaptığınız politika ihlallerinden ötürü çok büyük cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

Not: Google’ın yeni politikası ile artık youtube’dan para kazanmak isteyen bir kanal, 10000 izlenme şartını oluşturmalıdır. Yoksa youtube ile kazanımda işbirliği yapamaz.

Hak sahibi olabilmeniz için hesabınız itibarlı olmalı. Paylaşım yaptığınız videonun telif içeriğe sahip olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi taktirde Google videolarınız üzerinden para kazanmanıza izin vermeyecektir.

Google’ ın hizmet kullanım şartlarını onayladığınız zaman hesabınız aktif hale gelecektir. “Videolardan para kazan” butonuna tıkladığınız zaman bir tane ekran görüntüsü ile karşılaşacaksınız.

Bu noktada paylaştığınız videoların altında ne tür reklam bulunmasına karar vermelisiniz. Bindirme reklamlar (Overlay) küçük bannerlardır. Videoların altında çıkarlar. Akış içi reklamlar (TrueView) video başlamadan önce oynar. Bu iki reklam türünü aynı anda seçmemeye çalışmalısınız. Videolarınızın içeriğine bağlı olarak reklam türleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
Çalıştığınız içeriğin türünü iyi bir şekilde düşünün.

İzleyicileriniz konusunda da oldukça bilinçli olmaya çalışın. Eğer eğitici bir video paylaşıyorsanız konulan reklamı izleyici yüksek ihtimalle sonuna kadar izleyecektir. Ancak videolarınız saçma ve eğlenceli ise overlay yani bindirme reklam kullanmanız daha mantıklıdır. Çünkü akış içi reklam çıktığı zaman izleyicinin başka bir videoya geçme ihtimali yüksektir.

Hangi reklam türünü kullansam diye düşünüyorsanız sakin olun. Bu konuda Adsense sayfası size tıklanma ve izlenme oranları ile birlikte yardımcı olacaktır.

Reklam seçiminizi belirledikten sonra onaylayın. Onaylama işleminden sonra paylaştığınız videoların kenarında dolar simgesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bu aşamalardan sonra yapacağınız şey, adsense hesabınız ile youtube kanalınızı ilişkilendirmektir.

Ödemeler

Google Adsense’de biriken paranızı alabilmeniz için adsense’in belli bir ödeme eşiği vardır. O ödeme eşiğini geççmeniz gerekir. O ödeme eşiğini geçtiğinizde her ay ödemenizi banka hesabınıza talep edebilirsiniz.

Sonuç Olarak YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabı olarak;

Youtube’ da favori olmak, herkesin istediği ancak bir kısmının başarabildiği bir durumdur. Paylaştığınız içeriklerin izleyiciler tarafından dikkat çekici duruma getirmenin birkaç tane yolu vardır. Bu başlıkta birkaç tanesini incelemeye çalışacağız.

  1. Başkalarının yaptığı işleri kopyalamayın, orijinal içerikler üretmeye çalışın. Bu durumda para az da olsa kazanırsınız ama popüler olamazsınız.
  2. Viral olarak ilerlemek istiyorsanız videolarınızın 10 – 15 saniye içerisinde izleyinin dikkatini çekmesi gerekir. Videolarınızın izlenebilmesi için iyi bir çengel atmalısınız.
  3. Youtube’ dan gelir elde etmek istiyorsanız düzenli bir içerik dizisi üretmelisiniz. Yalnız bir videodan kazanç elde edemezsiniz. Bu nedenden dolayı devam eden seriler üretmeye çalışın.

One Response

  1. Timur Özveren

Leave a Comment