SEO Haberleri

WordPress SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere WordPress dünyanın en çok kullanılan CMS blog yazılımı ve durum böyle olunca WordPress Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır sorusu da sürekli gündemde olan konulardan bir tanesi. En ideal SEO ayarları, eklentileri ve optimizasyon nasıl olmalı, hangi eklentileri kullanmalıyım ve hangi ayarları yapmalıyım sorusuna bu makalemizde detaylı olarak cevap vereceğiz.

WordPress SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle iç ve dış seo olarak iki sınıfa ayıracağız ve ikisini de ayrı ayrı açıklayacağız. Bu sayede iç ve dış SEO mantığını genel anlamda kavrayabilecek, ne yapmanız gerektiği konusunda ufakta olsa bir fikir sahibi olabileceksiniz.

İç SEO;

Seo eklentisi olarak hali hazırda kullanabileceğiniz iki eklenti mevcut. Bunlar Yoast SEO ve All In One SEO eklentileridir. Herhangi bir konuya bağlı kalmaksızın sürekli değişebilen anahtar kelimeleriniz varsa tercihiniz All in one seo pack eklentisi olabilir. Sitenizin konsept’i belliyse, anahtar kelimeleriniz üç aşağı beş yukarı aynıysa ideal eklenti Yoast SEO olacaktır. Ben kişisel sitem olan Ahmet Yerli‘de All in one seo pack eklentisini tercih ederken, burada Yoast SEO eklentisini tercih ediyorum.

İki eklenti doğru kullanıldığı zaman en iyi verimi sağlayabilecek performansı sizlere sunacaktır. Önemli olan faktör hangisini kullanmalıyım sorusundan çok sitemin içeriği hangisine daha uygun olacaktır sorusudur.

2010 yılında başlayan WordPress serüvenim ile hem All In One Seo Pack hemde Yoast SEO eklentilerini kullanan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; her iki eklentide ihtiyaçları karşılayabilecek potansiyele sahip. Tercihimizi site içeriğimize göre yaparsak çok daha iyi sonuçlar alabiliriz. Yorum ile site adresinizi belirtirseniz inceleyip hangisini tercih etmelisininiz konusunda fikrimi söyleyebilirim.

WordPress SEO Optimizasyon Nasıl Yapılır,

Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO demek sadece eklenti demek değildir, burada yazılarınızın SEO uyumlu olması, sitenizin güncel ve özgün olması, sunucunuzun hızlı olması, ssl sertifikasına sahip olması, statik ip’ye sahip olması gibi konularda iç seo optimizasyon konularında yer almaktadır. Tabi bunların yanında sitenizin hızı, mobil uyumluluğuda en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Mobil uyumluluğu responsive olarak algılamayın!

Mobil uyumluluk denildiği zaman ilk olarak akla gelen soru responsive tasarım mı oluyor. Tabi ki siteniz Responsive olmak zorunda ancak Responsive olurken aynı zamanda mobil dostu olmak zorunda. Yani yazar burada diyorki kullanıcılar mobilde iken sitenizde rahatlıkla zaman geçirebilmeli, aradığı içeriği bulabilmeli, içeriği okuduktan sonra ana sayfa veya çeşitli sayfalara rahatlıkla geçiş yapabilmeli.

Bunlar çok önemli SEO kriterleridir, WordPress SEO Optimizasyonu konusunun önemli bir parçasıdır. Biliyorsunuz artık Google önceliği mobil uyumlu sitelerin indexlenmesi olayına verdi. Yani masaüstü siteler tamamen artık ikinci plana itildi. Durum böyleyken tasarımı kesinlikle masaüstü olarak dizayn etmelisiniz.

Ek olarak hız konusunda Litespeed Cache eklentisini şiddetle kullanmanızı tavsiye ediyorum. Buna ek olarak mutlaka CDN kullanın arkadaşlar. CDN hakkında detaylı yazıyı ilerleyen dönemlerde yine Arama Motoru Optimizasyonu kategorisinde bulabilirsiniz.

WordPress Seo Optimizasyon Nasıl Yapılır konusunda geldik;

Dış SEO olayına!

Dış SEO, sizin sitenizi dışarıdan olumlu anlamda besleyen referans linkleri olarak adlandırılabilir. Halk dilindeki adı backlink olup, kaliteli backlink ile çöp backlinkleri bir birinden ayırmak gerekir. Sizin sitenize referans olacak siteler mutlaka sizden daha iyi olmalı. Bu hem spam puanınızı düşürür hem site puanınızı yükseltir.

Hedef kelimede yükselmek sizden daha kötü sitelerin link vermesiyle de gerçekleşebilir ancak ileriye yönelik sağlam ve kalıcı sonuçlar için mutlaka kaliteli sitelerden backlink alın, çöp yani spam olarak nitelendirdiğimiz sitelerden backlink almaktan vazgeçin. Backlink alacağınız hizmeti veren kişiyle bu konuyu mutlaka görüşün. İleriye yönelik projelerde kalitesiz backlinkler yine ilerleyen dönemlerde sizin başınıza bela olarak konabiliyor ve hatta alan adınızı değiştirmeye kadar götürebiliyor.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadardı. Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı lütfen yorum ile belirtiniz. Unutulmaması gerekirki sizin başınızdaki bir sorun başkasının da sorunu olabilir. Hem onlara yardımcı olmak hem de bu yazıyı arama motorlarında daha üst sıralara çıkarmak için lütfen sorularınızı yorum ile belirtiniz.

One Response

Leave a Comment