SEO Haberleri

HTTPS Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?

HTTPS Kullanmanın SEO’ya Etkisi konusunda, detaylı olarak bu makalemizde sizlere açıklama yapmak istedik. Son bir yıl içerisinde arama sonuçlarında adeta HTTPS rüzgarı esiyor ve Google başta olmak üzere arama motorlarının tamamı HTTPS protokolünün SEO’ya doğrudan etki ettiğini açıklamış durumda.

HTTPS Kullanmanın SEO’ya etkisi!

Güvenli internet sloganı son yıllarda çok fazla dile gelmeye başlandı ve artık arama motorları da güvenli internet ortamı sağlayan sitelere doğrudan öncelik verdiğini açıkladı. Peki bununla birlikte neler ön plana çıktı gelin inceleyelim;

  1. İnternet siteleri SSL sertifikaları sayesinde bilgilerinize doğrudan ulaşma şansını kaybetti,
  2. Kredi kartı ve banka kartları ile olan alışverişlerinizin %100 şifreli ve güvenli olması sağlandı,
  3. Sitenin bir nevi spam olmadığının teminatı oldu.

İşte bu temel nedenlerden ötürü artık SSL sertifikasına sahip HTTPS kullanımının SEO’ya etkisi oldukça fazla durumda.

Peki HTTPS güvenlik sertifikası almazsak ne olur?

Arama sonuçlarının ilk sayfalarının neredeyse tamamında SSL sertifikasına sahip siteler yer alıyor. Eğer siz bu sertifikayı almazsanız ilk sayfalarda görünme şansınız backlink çalışmalarına rağmen çok zor ve hatta imkansız olabilir. İşte HTTPS kullanmanın SEO’ya etkisi bu kadar fazla konumda ve bunu zaten arama motorları açıkça dile getirdi.

Peki bunu almak yeterli mi?

Elbette yeterli değil, bu sadece olmazsa olmazların bir maddesi ve geri kalan maddeler ile bir araya geldiği zaman bir doğru ortaya çıkmış olacaktır. Her ne olursa olsun, ister paravan ister kişisel blog veya web sitesi hiç farketmez hangi alanda yatırım yapacaksanız mutlaka SSL sertifikası sahibi olun!

Peki hangi SSL sertifikasını almak gerekir?

Bu konuyla ilgili Google’ın kesin bir ifadesi yer almıyor ancak herhangi bir sertifika sizin sitenizi güvenli göstermek için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Sitem şimdiye kadar SSL sertifikasına sahip değildi, bundan sonra alınacak sertifika işe yarar mı?

Elbette yarar, sonuçta emek verdiğiniz bir siteniz var ve SSL sertifikasına sahip olmanız durumunda, emekleriniz sonuçlarını alacaktır mutlaka.

HTTPS Kullanmanın SEO’ya etkisi konusunda ki tüm soru ve görüşlerinizi bu konu altından yorum ile belirtirseniz maksimum 24 saat içerisinde sorunuza yanıt vereceğiz.

SEO ile ilgili diğer tüm makalemizi Arama motoru optimizasyonu kategorimizde ayrıca bulabilirsiniz.

Leave a Comment