SEO Haberleri

Görsel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Görsel SEO isimli yazımıza başlarken şöyle bir anti parantez açalım; Bir çoğumuz site veya bloğumuza içerik girerken aslında en ufak detayları hep unuturuz ya da boşveririz. Halbuki görsel seo, arama motoru optimizasyonu konusunun çok önemli bir parçasıdır ve detaylara sahiptir. Bu ufak detaylar sitemizi bir anda ait yoğunluğuna ulaştırabilir. Aslında bizler bu yazımızda sizlere işten çok işin kurnazlığından bahsedeceğiz.

Görsel SEO Nedir?

Görsel SEO sitemize gelen trafiklerin resimler anlamında oluşturacağı trafiğin sadece bir parçasıdır.

Peki görsel SEO neden önemlidir?

Görsel SEO site trafiğimizi doğrudan etkilediği için, arama motorlarının artık görsel yoğunluklu sitelere daha fazla önem verdiği için doğrudan anti parantez içerisinde önem teşkil etmektedir. Aynı zaman da kullanıcılar da artık yazıdan çok video ve görsel anlatımları tercih ettiği için bu da kullanıcıların sitede zaman geçirme süresini uzatacağından dolayı SEO’nun önemli bir parçasıdır.

Görsel SEO Nasıl Yapılır?

  1. Her içeriğimize minimum bir adet görsel eklemek.
  2. Ekleyeceğimiz görseli özgünleştirmek.
  3. Özgünleştirmek için indirdiğimiz görseli photoshop ile yeni bir bir şablonda oluşturmak ve kaydetmek.

İşte görselde özgünleştirme işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Bir resim ekleyecekseniz öncelikle bunu bilgisayarınıza indirin. Daha sonra temamızın ön görülen boyutlarında bir şablon oluşturup bu resmi o şablona atalım ve ufak renk değişiklikleri gerçekleştirelim. Daha sonrasında bunu küçük harflerle kaydedip bloğumuza veya sitemize yükleyelim.

Küçük harfe dikkat!

Kaydettiğimiz görsel mutlaka yazı başlığı ile uyumlu olmalı ve tamamı küçük harf içermelidir. Kullanıcılar görsel aramalarda hep küçük harf kullandığı için bizlerde görselimizi küçük harflerle isimlendirip sitemize yüklüyoruz.

İşte görsel seo dedikleri olay bu arkadaşlar. İçeriklerinize verdiğiniz önemi mutlaka görsellerinize de verin. Bu yöntem hem site trafiğinizi artıracak hem de içerik özgünlük kalitenize olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Bir çok web sitesinin bu yöntemleri görmezden geldiğini varsayacak olursak bu sizin onların önüne geçme şansını doğuracaktır. Ufak detaylar bazen büyük katkı sağlarlar, hele ki konu SEO olunca hep detaylar ile uğraşmak durumundayız.

Konuyla ilgili olarak aklınıza takılan veya sormak istediğiniz kısım olursa eğer yorum ile belirtmeniz durumunda elimizden geldiği kadar sorularınıza yanıt vermeye özen göstereceğiz.

Leave a Comment