SEO Haberleri

Alexa Seo Yöntemleri: Site Değerlendirmeleri Nasıl Oluyor?

Merhabalar arkadaşlar. Alexa Seo Yöntemleri isimli bu yazıda, sizlere Alexa’nın çalışma mantığı ve algoritması hakkında bilgiler sunacağız.

Alexa nedir?

Tıpkı bir arama motoru gibi algoritmaya sahip, dünya siteler sıralamasıdır. Aynı zamanda ülke bazında sıralamalarda gerçekleştirir.

Alexa nasıl çalışır?

Alexa’nın siteleri değerlendirme prensipleri bir çok faktörden oluşmaktadır. Bunlardan en önemlileri;

  • Sitenin mevcut tasarımı, mobil uyumluluğu, hızı,
  • Sitenin mevcut trafiği ve kullanıcıların sitede toplam geçirdiği süre,
  • Sitenin yaşı, toplam yaş sürecinde sağladığı trafik istikrarı(genelde çok büyük ve iyi yerlerde olan sitelerin belirlenmesinde kullanılır),
  • Siteye referans olan siteler ve bu sitelerin kalitesi. Halk dilinde ki adıyla backlink olarak da geçer.

Peki Backlink’in Alexa seo yöntemlerine etkisi nedir?

Bunun hakkında detaylı bir açıklama ayrı bir yazı olarak paylaşılacak. Kısa bir açıklama yapmak gerekirse; backlink aldığınız sitenin alexa değeri sizin sitenizde daha iyi bir konumdaysa; Alexa değeriniz bu backlink sayesinde daha iyi olacaktır.

Kullanıcıların sitede geçirdiği toplam süre ne kadar etkili?

Alexa sadece sitenin hızına ve backlink oranına bakmaz, aynı zamanda yüksek trafiğe sahip olan sitelerin trafik saatleriyle de ilgilenir. Kullanıcılar web sitenizde ne kadar uzun zaman geçirirse Alexa değeriniz o kadar artar.

Önemli bir kaç hatırlatma;

  1. Alexa global sıralamada üstünde olduğunuz bir sitenin ülke sıralamasında gerisindeyseniz, konum bazlı trafik sorunlarınız mevcut demektir. Eğer trafik sorununuz yoksa, karşı sitenin konum trafiği sizden daha iyi demektir. Bu çok sorulan sorulardan bir tanesiydi. Örnek vermek gerekirse BlogSeo global anlamda x sitesinden geride ama ülke sıralamasında önündeyse, ülke bazlı trafiği global trafikten daha iyi olduğunu gösterir.
  2. Alexa tıpkı Google, Yandex gibi bir bot algoritmasına sahiptir, bu örümcekler sitede gezinerek belli bir çerez oluşturur ve bu bilgiler doğrultusunda sıralamalara doğrudan veya dolaylı yoldan etki ederler.

Alexa Seo Yöntemleri : Arama motorları Alexa değerine bakarlar mı?

Arama motorlarının da tıpkı Alexa gibi belirli bir listeleme kriterleri vardır ve bu kriterler arasında Alexa değeri de mevcuttur. Alexa değerinizi ne kadar artırırsanız arama motorlarında ki konumunuz da aynı orantıda artacaktır. SEO ile Alexa ilişkisini kısaca bu şekilde açıklayabiliriz.

Leave a Comment